istorija

Свет

„Ако си сега до мене ќе те принудам да ме сакаш, барем на момент, а потоа ќе те убијам“

А1он
Писмата на еден од најблиските соработници на Хитлер, Јозеф Гебелс ќе бидат ставени на аукција, дури 67 години по неговата смрт. Аукциската куќа „Alexander Historical
Магазин

Жените и пред 600 години носеле градници

А1он
Археолозите од австрискиот универзитетот во Инсбрук изјавија дека пронашле револуционерно откритие кое ќе ја промени историјата за долна облека. Четири ленени градници од средниот век
Македонија

Ирански професор ги оспорува историските заслуги на Александар Велики

А1он
Александар Велики е насликан во западната историографија, како легендарен освојувач и воен командант, но она што тој го оставил зад себе е многу поразлично, ако
Регион Свет

Двата куршуми во Сараево со кои започна Првата светска војна

А1он
Дваесетгодишниот Гаврило Принцип, член на организацијата „Млада Босна” на денешен ден 1914 година го изврши фаталниот атентат на австроунгарскиот престолонаследник Франц Фердинанд и неговата сопруга