istopolovi dvojki

Свет

Чилеанскиот претседател го потиша историскиот Закон за легализација на истополовите бракови

А1он
Чилеанскиот претседател Себастијан Пинера вчера го потпишал Законот за легализирање на истополовите бракови, откако тој претходно беше одобрен од Конгресот со историско гласање. -Законот ги
Свет

Европски суд за човекови права бара Русија да ги признае истополовите бракови, Москва одбива

А1он
Европскиот суд за човекови права донесе пресуда со која се повикува Русија да ги признае истополовите заедници. Кремљ реагираше веднаш, наведувајќи дека истополовите бракови во
Свет

Ватикан: Нема благослов за геј заедниците, Бог не може да благослови грев

А1он
Католичката црква не може да ги благослови геј заедниците, затоа што Господ не може да благослови грев, соопшти денеска Ватикан. Правоверната канцеларија на Ватикан, конгрегацијата