istanbul

Регион

Приведени 17 студенти при нови судири во Истанбулскиот универзитет

А1он
Седумнаесет студенти биле уапсени од полицијата при судир меѓу противнички групи во Истанбулскиот универзитет, каде во последните недели избиваат жестоки инциденти меѓу приврзаниците и противниците
Регион

120 приведени од годишнината од протестите во Истанбул

А1он
Полицијата во Истанбул приведе 120 демонстранти, кои протестираа по повод првата годишнина од големите антивладини демонстрации во Турција, соопшти началникот на полицијата во Истанбул Сељами
Регион

Солзавец и водени топови против демонстрантите во Истанбул

А1он
Турската полиција синоќа употреби солзавец и водени топови против помали групи антивладини демонстранти во центарот на Истанбул. Демонстрантите се обиделе да поминат од околните улици