islamska drzava

Свет

Во Шпанија разбиени две ќелии на Исламска држава, уапсени петмина осомничени исламисти

А1он
Во две акции на шпанската полиција уапси се петмина милитантни исламисти, осомничени за финансирање терористички организации и регрутирање борци за џихадисти. Шпанската полиција, во соработка
Свет

ВИДЕО: Лидерот на Исламска држава се разнел за време на американската акција, си го убил семејството

А1он
Водачот на Исламска држава Ирак и Левант (ИСИЛ), Абу Ибрахим ал Хашими ал Курајши, во очај се разнел за време на рација, убивајќи членови на
Свет

Убиен лидерот на Исламска држава

А1он
Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека американските воени сили во северозападна Сирија го убиле Абу Ибрахим ал-Хашими ал Кураши, водачот на терористичката група Исламска држава.
Свет

Исламска Држава ја презеде одговорноста за двете денешни експлозии во Кабул

А1он
Исламска Држава ја презеде одговорноста за двете денешни експлозии во главниот град на Авганистан, Кабул, се наведува во соопштението на оваа терористичка организација што беше
Свет

Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот во џамијата во Кандахар

А1он
Екстремистичката група Исламска држава-Корасан (ИД-К) денеска ја презеде одговорноста за самоубиствениот напад врз шиитската џамија во Кандахар, во кој загинаа 41 лице. За време на
Свет

Нигериската војска ја потврди смртта на лидерот на Исламската држава во Западна Африка

А1он
Нигериската војска објави дека е убиен лидерот на вооружената група поврзана со Исламската држава, Абу Мусаб ал-Барнави. -Можам со сигурност да потврдам дека Абу Мусаб
Свет

Исламска држава презеде одговорност за напади врз талибанците

А1он
Екстремистичката група Исламска држава (ИД) ја презеде одговорноста за неколку бомбашки напади врз талибански возила во источен Авганистан кои се случија викендов во Џалалабад, во
Свет

Убиен е водачот на Исламска држава во Сахара соопшти Макрон

А1он
Францускиот претседател Емануел Макрон соопшти дека припадниците на француската војска го убиле лидерот на Исламска држава во Голема Сахара, Аднан Абу Валид ал-Сахрави. Макрон на
Свет

Масакр во Сирија, десетици владини војници загинаа во заседа на Исламска држава

А1он
Најмалку 26 сириски војници и провладини борци биле убиени денеска во Сирија во заседа на џихадистите од Исламска држава, кои од своја страна изгубија 11