islamska drzava

Свет

ВИДЕО: Исламска држава објави видео-клип со обезглавување курдски војник

А1он
Терористичката група Исламска држава објави денеска видео во кое е покажано како вооружен џихадист обезглавува курдски војник во Северен Ирак. На видео-клипот се гледа маскиран
Свет

Обама: Се разгледуваат воени опции против Исламска држава

А1он
Американскиот претседател Барак Обама изјави дека побарал да се разгледаат воени опции на САД против припадници на групата Исламска држава во Сирија. Обама на конференција
Свет

Убиени команданти на Исламска држава при сириски воздушен напад

А1он
Команданти на џихадистичката група Исламска држава (ИД), меѓу кои Сиријци и странци, се убиени денеска при сириски воздушен напад во провинцијата Деир аз Зур, соопшти
Свет

ИД убила десетици сириски војници кои се обиделе да избегаат од аеродромот Табка

А1он
Припадниците на Исламската држава (ИД) синоќа убиле десетици сириски војници, кои се обиделе да избегаат од воениот аеродром Табка, кој се наоѓа во северниот дел
Свет

САД проверуваат дали уште едне Американец е убиен во Сирија

А1он
САД проверуват дали втор Американец е убиен во Сирија, војувајќи на страната на „Исламска држава“.  Портпаролката на Стејт департментот, Џен Псаки изјави дека нема независна
Свет

Австриската министерка за внатрешни работи побара забрана на ИД и нејзините симболи во Австрија

А1он
Минстерката за внатрешни работи на Австрија Јохана Микл-Лајтнер има намера што побргу да ја забрани џихадистичката терористичка организација „Исламска држава“ и носењето на нејзините симболи.
Свет

Исламска држава бара откуп од 6,6 милиони долари за киднапираната Американка

А1он
Џихадистичката организација Исламска држава бара откуп во висина од 6,6 милиони долари за ослободување на 26-годишната американска хуманитарка, која е киднапирана минатата година во Сирија,
Свет

Голем ризик од судирот со Исламската држава

А1он
Жителите на Блискиот исток според својата се сомневаат во западната интервенција во регионот, земајќи ги предвид нејзините деструктивни последици. Ширењето и варварството на групата Исламски
Свет

Tајмс: Џихадистите не се борат за целите на исламска држава (ИД) туку за божјата волја

А1он
Џихадистите кои војуваат за сунитската, милитантна група Исламска држава, не војуваат за пари, или за ИД туку за „волјата на Господ“, пишува лондонски „Тајмс“ повикувајќи