isis

Свет

ИД формира полициски сили во северозападниот дел на Ирак

А1он
Екстремисти од групата Исламска држава (ИД) формирале полициски сили во северозападната ирачка провинција Ниневија, кои ќе ги спроведуваат одлуките на верските судови, информира една исламистичка
Свет

Мекдад: Во коалицијата против Исламска држава се и оние кои ги создадоа ваквите групи

А1он
Сирискиот заменик министер за надворешни работи,Фејсал Мекдад изјави дека новосоздадената коалиција за борба против Исламска држава и тероризмот на Блискиот Исток,содржи погрешни решенија,затоа што во
Свет

Не е неопходно ОАЕ и Саудиска Арабија да учествуваат во воздушните напади врз Исламска држава

А1он
Ирачкиот претседател Фуад Масум изјави дека не е неопходно Обединетите Арапски Емирати. Египет и Саудиска Арабија да се приклучат кон воздушните напади против екстремистичката група
Свет

Откриен идентитетот на вториот Британец, кој е заложник на ИСИС

А1он
Вториот Британец, кој се наоѓа на листата за егзекуција, на исламската милитантна група ИСИС е Алан Хенинг, соопштија британските медиуми. Неговиот сонародник, хуманитарецот Дејвид Хејнс
Свет

Масум: Не е неопходно ОАЕ и Саудиска Арабија да учествуваат во воздушните напади врз Исламска држава

А1он
Ирачкиот претседател Фуад Масум изјави дека не е неопходно Обединетите Арапски Емирати. Египет и Саудиска Арабија да се приклучат кон воздушните напади против екстремистичката група