isis

Свет

Исламската држава им објави војна на Турција и Ердоган

А1он
Групата Исламска држава им објави војна на Турција и на новоизбраниот тирски претседател и актуелен премиер Реџеп Тајип Ердоган, објави турскиот весник „Сабах“, пренесувајќи изјава
Свет

Илјадници ирачки јазиди побегнале пред „Исламсата држава“ од Синџар

А1он
Илјадници припадници на верското малцинство јазиди, кои побегнаа од екстремистите на „Исламска држава“ на планината Синџар во северен Ирак, успеаја во изминатите три дена да
Свет

Борци од терористичките групи од Блискиот исток и Африка минуваат во редовите на „Исламска држава“

А1он
Борци од терористичките групи од Блискиот исток и Африка, вклучувајќи ги и оние што се поврзани со Ал Каеда, преминуваат во редовите на „Исламска држава“