iran

Свет

Ирански борбени авиони нападнаа американски авион

А1он
Американскиот беспилотен авион Предатор, на први ноември во меѓународниот воздушен простор над Персискиот залив го пресретнале два ирански авиони кои пукале на него, ама не
Свет

Иран создаде беспилотен авион со вертикално полетување

А1он
Иранската агенција Мехр јави за ново достигнување на иранските воени инженери-првото светско беспилотно летало со вертикално полетување и слетување. Апратот како што се наведува бил
Свет

Велика Британија ги испраќа воените авиони Еурофајтер Тајфун во Персискиот Залив

А1он
Велика Британија ја разгледува можноста за распоредување на воени авиони Еурофајтер во областа на Персискиот Залив во услови на растечки тензии во текот на евентуална
Свет

Иран: Запалено знамето на САД

А1он
Илјадници Иранци се собраа во Техеран на 33-годишнина од преземањето на американската амбасада во градот, палејќи американски и извикувајќи пароли против САД, Израел и Велика Британија.
Свет

Ехуд Барак: Иран се откажа амбициите да направи нуклеарно оружје

А1он
Иран се откажа од амбициите да направи нуклеарно оружје, изјавил израелскиот министер за одбрана Ехуд Барак, истовремено предупредувајќи дека неговата земја ќе треба да одлучи
Свет

Војската на Иран ја зајакнува борбената готовност

А1он
Иранската војска започна дводневни маневри чија цел е зајакнување на борбената готовност на вооружените сили и способноста за одбрана од евентуалени напади. Државната телевизија извести