iran

Свет

Осуди за Ахмадинеџад поради прегратката со мајката на Уго Чавес

А1он
Иранскиот претседател Махмуд Ахмединеџад предизвика бројни критики и осуди во домашната јавност и од исламските верски водачи откако беше прикажана фотографијата на која се гладе
Свет

САД му се заканија на Иран со поголема изолација заради неговата нуклеарна програма

А1он
САД денеска го предупредија Иран дека може да се соочи со натамошна меѓународна изолација и притисок доколку не ја отстрани загриженоста на Агенцијата за атомска енергија
Свет

Последните преговори за иранската нуклеарна програма, поконструктивни од претходните, според западен дипломат

А1он
 Преговорите за иранската нуклерана програма меѓу „шесторката“ (петте постојани членки на Советот за безбедност на Обединетите нации – САД, Русија, Кина, Велика Британија и Франција
Свет

Преговорите на „шесторката“ и Иран во Алмати завршија без видлив напредок

А1он
Преговорите во казахстанскиот град Алмати меѓу земјите од групата пет плус еден (петте постојани членки на Советот за безбедност на Обединетите нации – САД, Русија,
Свет

„Дејли телеграф“: Иран разработува програма за производство на плутониум

А1он
Иран разработува програма за производство на плутониум како алтернативен начин за развивање капацитети за нуклеарно оружје, пишува весникот „Дејли телеграф“. Весникот објавува сателитски снимки, на