iran

Свет

Ахмадинеџад : Израел е канцероген тумор кој ќе го отстраниме

А1он
„Израел е канцероген тумор, кој наскоро ќе биде отстранет“, изјави иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад во тек на протестите против постоењето на Израел. Ционистичкиот режим и
Свет

ОБНОВЕНО: Во два силни земјотреси во Иран 153 мртви, над 600 повредени

А1он
Најмалку 153 луѓе погинаа, а 600 се повредени во двата земјотреси кои го погодија северозападниот дел на Иран. Епицентарот на првиот земјотрес со јачина од
Свет

Иранските шпиони ја губат војната во сенка со Aмериканците и Израел

А1он
Во Сирија и насекаде низ светот, иранските тајни оперативци се борат за преживување Трупите на моќната иранска Револуционерна гарда (ИРГЦ), и нејзината најпозната единица за
Свет

Ирански шиитски верници киднапирани во Дамаск

А1он
„Вооружени терористи“ во Дамаск киднапираа 48 шиитски верници од Иран, кои со автобус патувале кон аеродромот, соопшти денеска иранскиот генерален конзул во Сирија, Маџид Камаџу.
Свет

Смртна казна за четворица ирански банкарски службеници поради проневера

А1он
Суд во Техеран осуди на смрт четворица банкарски службеници лица поради проневера на 2,6 милијарди долари, што претставува најголем финансиски скандал во историјата на Иран,
Свет

САД има план за напад врз Иран

А1он
Советникот на американскиот претседател Барак Обама за национална безбедност Том Донилон го информирал израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху за можен план за напад врз Иран. Донилон
Свет

Иранската нуклеарна програма беше цел на нов сајбер напад

А1он
Иранската нуклеарна програма била погодена од нов компјутерски вирус, што прекинал важни активности во два објекта и неконтролирано пуштал гласна музика на рок групата Еј
Свет

Ахмадинеџад: Иран го зголеми бројот на центрифугите за збогатување ураниум

А1он
Иран го зголеми за 10 отсто бројот на центрифугите, кои се користат за збогатување ураниум, и покрај воведените санкции за земјата, изјави денеска иранскиот претседател
Свет

Иран го осуди терористичкиот напад во Бугарија

А1он
Иран го осудува енергично секој терористички акт. Ова го изјави портпаролот на Министерството за надворешни работи во Техеран по самоубиствениот напад во Бугарија. „Исламската Република