iran

Свет

Гејтс: Нови американски санкции кон Иран би биле погрешни

А1он
Поранешниот американски секретар за одбрана Роберт Гејтс предупреди дека воведувањето на нови санкции кон Иран би било грешка, која би го саботирала евентуалниот дипломатски договор
Свет

Бела куќа: Евентуалната спогодба за купување иранска нафта од Русија спротивна на договорот со Техеран

А1он
Евентуалната спогодба за купување на иранска нафта од страна на Русија би била противречна со договорот на шестте земји и Техеран, изјави вчера портпаролот на
Свет

Џон Кери го поздрави договорот за примена на спогодбата за иранската нуклеарна програма

А1он
Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека преговорите со Иран претставуваат „најдобрата шанса“ за светот да ги смири стравувањата во врска со иранската нуклеарна програма и да
Свет

Едвард Кар вели дека патот до договор околу иранската нуклеарна програма ќе биде долг и ризичен

А1он
Ова можеби е век на Пацификот, но лулката на цивилизацијата тврдоглаво одбива да го признае тоа. Без разлика колку силно претседателот Барак Обама сака да