investicii

Економија

Груевски: Македонија-поволна бизнис дестинација

А1он
Тимот на Груевски пред повеќе од 60 компании во руски Нижњиј Новогород ја презентираше Македонија како поволна бизнис дестинација за странски инвестиции. „Нашата цел е
Економија

Македонските дипломи ќе важат и во Русија

А1он
Вицепремиерот и министер за финансии, Зоран Ставрески со претставници на Владата на Руската Федерација потпише меѓудржавна Спогодба за заемно признавање на документите за образование и
Македонија

Градоначалникот на Охрид не го виде ниту Индиецот

А1он
Индискиот милијардер Субрата Рој не се виде со градоначалникот на Охрид, Александар Петрески, при неговата посета денеска на Охрид. Власта и овој пат не го
Економија

Груевски: Постојано има интерес од странски инвестиции

А1он
500 нови вработувања со влегувањето на белгиската компанија „Ван Хол“, која во Македонија ќе произведува автобуси, најави премиерот Никола Груевски. „Постојано се јавуваат нови заинтересирани
Економија

Индискиот мултимилијардер во посета на Македонија

А1он
Индискиот мултимилијардер, основач и сопственик на компанијата Сахара Индија Паривар, Субрата Рој, пристигна во тридневна посета на Македонија. Субрата Рој, кој е еден од највлијателните
Економија

Во Скопје се отвори турска канцеларија за консалтинг

А1он
Во Скопје се отвори турска канцеларија за правно, административни и финасиски-консултантски услуги. Адвокатот Абдурахмал Шенол, кој е сопсвеник на канцеларијата, зад себе има триесетгодишно искуство.