investicii

Македонија

Индијците заинтересирани за инвестиции во Македонија

А1он
Индијците предводени од сопругата на мултимилијардер Субрата Рој, првиот човек на „Сахара Груп“, кои вчера пристигнаа во Скопје, денеска го комплетираат тимот со втор авион,
Економија

Технолошко-индустриска развојна зона во Прилеп

А1он
Владата на Република Македонија на денешната седница донесе одлука за формирање технолошко-индустриска развојна зона во Прилеп. Зоната ќе биде лоцирана во близина на населеното место
Економија

Ставревски: Започнува проектот за гасификација на Македонија

А1он
Руската компанија „Стројтранс гас“ и Македонски енергетски ресурски потпишаа Меморандум за соработка кој е првиот сериозен чекор кон изградба на националната гасоводна мрежа во земјава.
Економија

Груевски: Македонија-поволна бизнис дестинација

А1он
Тимот на Груевски пред повеќе од 60 компании во руски Нижњиј Новогород ја презентираше Македонија како поволна бизнис дестинација за странски инвестиции. „Нашата цел е
Економија

Македонските дипломи ќе важат и во Русија

А1он
Вицепремиерот и министер за финансии, Зоран Ставрески со претставници на Владата на Руската Федерација потпише меѓудржавна Спогодба за заемно признавање на документите за образование и
Македонија

Градоначалникот на Охрид не го виде ниту Индиецот

А1он
Индискиот милијардер Субрата Рој не се виде со градоначалникот на Охрид, Александар Петрески, при неговата посета денеска на Охрид. Власта и овој пат не го
Економија

Груевски: Постојано има интерес од странски инвестиции

А1он
500 нови вработувања со влегувањето на белгиската компанија „Ван Хол“, која во Македонија ќе произведува автобуси, најави премиерот Никола Груевски. „Постојано се јавуваат нови заинтересирани