investicii

Економија

Ставревски: Пругата кон Бугарија станува реалност

А1он
„Република Македонија ја затвори финансиската конструкција за рехабилитација на источниот дел од железничката пруга на Коридорот 8 кон Бугарија. Средствата во износ од 46,4 милиони
Економија

Груевски ги повика иселениците да инвестираат во Македонија

А1он
Премиерот Никола Груевски на третата конференција на иселеничките организации која се одржува во Скопје им оддаде признание на иселениците од Европа, Австралија и Северна и
Економија

Груевски: Со четирите висококатници продолжува градежната експанзија на Македонија

А1он
Со поставувањето на камен-темелникот во општина Аеродром официјално започна изградбата на кулите и трговскиот центар на „Џевахир холдинг“, инвестиција тешка 300 милиони евра. На простор
Економија

Лазаровски: Наместо да ја поздрави гасификацијата, Макрадули критикува

А1он
„Во моментот кога целата експертска јавност во областа на енергетиката го поздравува фактот што Македонија направи крупен исчекор во процесот на нејзино гасифицирање, СДСМ како
Македонија

Индијците заинтересирани за инвестиции во Македонија

А1он
Индијците предводени од сопругата на мултимилијардер Субрата Рој, првиот човек на „Сахара Груп“, кои вчера пристигнаа во Скопје, денеска го комплетираат тимот со втор авион,
Економија

Технолошко-индустриска развојна зона во Прилеп

А1он
Владата на Република Македонија на денешната седница донесе одлука за формирање технолошко-индустриска развојна зона во Прилеп. Зоната ќе биде лоцирана во близина на населеното место