informatika

Македонија

Министерот Ивановски го врачи Сертификатот за функционалност на Царинската управа

А1он
Министерот за информатичко општество и администрација Иво Ивановски денеска на директорот на Царинската управа Ванчо Каргов, официјално му го врачи Сертификатот за функционалност на царинскиот информациски
Македонија

Министерот Ивановски одликуван со Сребрен медал на честа за заслуги

А1он
Министерот за информатичко општество и администрација Иво Ивановски доби Сребрен медал на честа за заслуги и придонес за развојот на Меѓународната телекомуникациска унија (ИТУ). Медалот
Економија

Ивановски: Во Брисел договараме македонските граѓани да плаќаат поевтина роаминг-услуга во ЕУ

А1он
Министерот за информатичко општество и администрација Иво Ивановски, заедно со директорот на Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) Роберт Ордановски, денеска во Генералниот директорат за комуникациски мрежи,
Магазин

Ден на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство

А1он
Ден на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) ќе се одржи денеска во кино „Милениум“, каде што ќе бидат доделени дипломи и награди за
Македонија

Министрите Јанкулоска и Ивановски го промовираа системот за микроучење

А1он
Министрите за информатичко општество и администрација Иво Ивановски и за внатрешни работи Гордана Јанкулоска денеска го промовираа системот за микроучење, како напредна алатка за зголемување
Македонија

Арсовска Томовска на Светскиот самит за мобилни содржини во Абу Даби

А1он
Заменик министерот за информатичко општество и администрација Марта Арсовска-Томовска учествува на осмиот Светски самит за мобилни содржини, кој се одржува во Абу Даби. На покана
Економија

Ивановски: Во администрацијата систем за вработување според заслуги

А1он
Повеќе новини за работата на администрацијата, со систем за вработување според заслугите, и објективни оценки за извршените работни задачи ќе овозможи новиот закон за администрација,
Економија

Зајакнати капацитетите на Бирото за јавни набавки со финансии од ЕУ

А1он
Улогата на јавните набавки станува уште поважна во време на економска криза бидејќи треба да им овозможат на субјектите што нудат најквалитетни услуги и најевтина цена
Економија

Дебата за подобро менаџирање во јавниот сектор

А1он
На иницијатива на Министерството за информатичко општество и администрација денеска ќе се одржи конференција на тема „Управување со квалитетот во јавниот сектор – Заедничка рамка за