indonezija

Свет

Протести на конзервативните муслимани во Индонезија против Денот на вљубените

А1он
Исламските конзервативци во Индонезија денеска протестираа поради прославувањето на Денот на Св. Валентин, тврдејќи дека одбележувањето на овој празник ги поттикнува тинејџерите на „секс-забави“ и
Свет

Силен земјотрес регистриран на индонезискиот остров Суматра

А1он
Едно дете загина, а најмалку осум се повредени во силниот земјотрес во Индонезија. Земјотресот со интензитет од шест степени според Рихтеровата скала утрово е регистриран во
Економија

Индонезија и Мексико нови економски сили за 40 години

А1он
Економии со најголем економски раст за 40-на години ќе станат 11 држави меѓу кои и Индонезија, Нигерија, Мексико, Филипини и Турција, проценува американската банка „Голдман
Свет

Земјотрес од 6,1 степен според Рихтер ја погоди Индонезија

А1он
Земјотрес со јачина од 6,1 степен според Рихтеровата скала регистриран е во близина на познатата туристичка дестинација, индонезискиот остров Сулавези, соопшти денеска Американската геолошка опсерваторија.
Свет

Силен земјотрес го погоди источниот брег на Индонезија

А1он
Земјотрес со интензитет од 6,3 степени според Рихтер денеска го погоди источниот брег на Индонезија, соопшти националната геофизичка агенција. Засега нема информации за евентуални жртви
Свет

Масовно бричење по изборна победа на градоначалник во Индонезија

А1он
Жителите на индонезискиот град Соло масовно си избричија мустаците, откако беше објавено дека нивниот градоначалник Џоко Видодо победил на изборите за гувернер на Специјалниот округ