in memoriam

Култура

Почина доајенот на македонската кинематографија Љубе Петковски

А1он
Почина доајенот на македонската кинематографија, директорот на фотографија Љубе Петковски. Посмртните останки ќе бидат изложени утре, на градските гробишта Бутел од 11:30 до 12:30 часот.
Македонија

Почина претседателот на МЛД, проф. д-р Јован Тофоски

А1он
На 20.01.2015 година во Скопје, по кусо боледување, почина проф. д-р Јован Тофоски, специјалист гинеколог-акушер, професор на Медицинскиот факултет на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“,
Македонија

Пoчина Петар Милошевски, поранешен министер за здравство

А1он
На 66-годишна возраст синоќа во Скопје почина професор Петар Милошевски, поранешен министер за здравство во коалициската Влада во 2001 година. Тој беше афирмиран универзитетски професор
Култура

Почина словенечкиот поет Томаж Шаламун, добитник на „Златен венец“ на СВП

А1он
Во Љубљана денеска почина Томаж Шаламун, еден од најзначајните и најпознатите словенечки поети, добитник на наградата „Златен венец“ на Струшките вечери на поезијата во 2009
Спорт

Почина македонската ракометна легенда Боро Чурлевски

А1он
Денеска во Битола на 49 годишна возраст, почина македонската ракометна легенда Боро Чурлевски. Боро Чурлевски, ракометар на РК „Пелистер“ долги години го носеше дресот на