imigranti

Свет

АИ: Европските лидери под итно треба да отворат безбедносни коридори за имигрантите

А1он
Амнести Интернешенел (АИ) ги повика европските лидери по итна постапка да ги отворат законските и безбедносни коридори за имигрантите, јави агенцијата Фена. По вчерашната несреќа
Македонија

Поглед од внатре во центарот за мигранти во Гази Баба

А1он
Фотографии од внатрешноста во центарот за имигранти во Гази Баба ги покажува нехуманите услови во кои престојуваат бегалците. Дел од нив спијат на под, а
Свет

Хованец: Ние нема да ги полеваме со бензин бегалците туку сакаме да спречиме нелегална трговија со нив

А1он
Чешка подготвува Измени и дополнувања на Законот за азил, кои според министерот за внатрешни работи Милан Хованец ќе ги спречат активностите на организациите кои профитираат
Свет

Речиси 6.000 имигранти спасени од Средоземно Море за време на викендот

А1он
Спасувачки екипи од Италија, Германија, Велика Британија и други европски земји спасиле речиси 6.000 имигранти од Средоземно Море за време на викендот, соопшти италијанската крајбрежна
Свет

Велика Британија очекува летово стотици илјади мигранти да го минат Средоземно Море

А1он
Военопоморски бродови на Италија, Велика Британија, Ирска и од неколку други земји вчера се упатија кон либиските територијални води, подготвувајќи се за последниот бран мигранти,