ilir meta

Регион

Мета: Иранскиот напад е провокација со опасни последици за стабилноста во регионот

А1он
Албанија не е ѓаволска, туку демократска земја, која страдаше од невидена ѓаволска диктатура, па затоа човековите права за неа се светост. Вака албанскиот претседател Илир
Регион

Мета апелира на воздржаност и избегнување конфронтации

А1он
Албанскиот претседател,Илир Мета, реагираше по тензичната ситуација на вечерашниот протест на обединетата опозиција, упатувајќи апел протестот да продолжи на мирен начин. -Протестот да продолжи на
Регион

Словенечкиот претседател Пахор во посета на Албанија

А1он
На покана на албанскиот претседател Илир Мета, попладнево во Тирана ќе допатува претседателот на Република Словенија,Борут Пахор. Со сите државнички почести ќе биде пречекан од
Регион

ВИДЕО: Тензично на масовните протести, Мета повикува на воздржаност

А1он
Масовните протести на албанската обединета опозиција ескалираа со пробивање на полицискиот кордон пред Владата, скршени врати и прозорци, фрлање молотов коктел и тврди предмети, поставување
Регион

Мета: Посакувам преговорите за членство на Албанија во ЕУ да почнат заедно со Македонија

А1он
Албанскиот претседател Илир Мета во интервју за „АЛБ УК ТВ“ изјави дека посакува почетокот на преговорите за членство во Европската унија на Албанија да биде
Регион

Мета: Реципрочно признавање и зајакнување на соживотот меѓу Албанците и Србите

А1он
Албанскиот претседател Илир Мета синоќа го повтори ставот против идејата за корекција на границите меѓу Србија и Косово преку размена на територии и се заложи
Регион

Мета добитник на наградата „Странски политичар за 2018“ во Италија

А1он
Претседателот на Република Албанија, Илир Мета, е добитник на признанието „Светски политичар за 2018“ што ја доделува фондацијата „Foedus“. Признанието му се доделува за „Промоција
Видео Македонија

ВИДЕО: Илир Мета со воени почести дочекан во „Вила Водно“

А1он
Претседателот на Албанија, Илир Мета, пристигна во претседателската вила на Водно каде ќе одржи тет-а-тет средба со Ѓорге Иванов. Мета беше пречекан со воени почести
Македонија

Илир Мета во официјална посета на Македонија

А1он
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска ќе биде домаќин на Претседателот на Република Албанија, Илир Мета, кој ќе престојува во дводневна официјална посета на