hongkong

Свет

Кина не им дозволува на американските бродови пристап до Хонгконг

А1он
Кина го одби барањето два воени брода на американската морнарица да го посетат Хонгконг следните недели, изјавија неименувани американски претставници. Тие наведоа дека бродот “Грин
Свет

Судир на полицијата и демонстрантите на аеродромот во Хонгконг

А1он
На аеродромот во Хонгконг денеска дојде до судир меѓу демонстрантите и интервентната полиција, која околу 15 часот по средноевропско време влезе на терминалот, каде поради
Свет

Демонстрантите повторно го блокираа аеродромот во Хонгконг

А1он
Стотици демонстранти денеска повторно протестираат на аеродромот во Хонгконг. Тој е еден од најпрометните аеродроми во светот. Поради вчерашните протести на главниот терминал беа откажани
Свет

И покрај полициската забрана, илјадници присутни на протестите во Хонг Конг

А1он
Илјадници демонстранти во Хонг Конг се собраа денеска и покрај полициската забрана за демонстрации и да продолжија со протестите поради кои полицијата испука солзавец кон
Свет

Демонстрантите влегоа на аеродромот во Хонгконг и делат флаери

А1он
Демонстрантите во Хонгконг влегоа во зоната на пристигнувања на аеродромот, каде на патниците им делат флаери и поставуваат транспаренти на повеќе јазици. Тоа се случува
Свет

Кина со предупредување до организаторите на протестите во Хонгонг: Сите ќе бидете казнети

А1он
Централната влада на Кина денеска ги предупреди демонстрантите во Хонгконг дека не треба да ја потценат „огромната сила на централната власт“. „Би сакале да им