hong kong

Свет

Претставничкиот дом на САД одобри санкции за заштита на автономијата на Хонг Конг

А1он
Претставничкиот дом на Соединетите Американски Држави едногласно го одобри текстот што предвидува автоматски санкции против кинеските власти кои не ги исполнуваат меѓународните обврски на Кина
Свет

Џонсон: Усвојувањето на законот за Хонгконг ќе ја наруши нејзината автономија

А1он
Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, изјави дека усвојувањето на законот за безбедност во Хонгконг од страна на Кина го нарушил високиот степен на автономија
Свет

Полицијата во Хонгконг употреби водени топови против демонстранти и новинари

А1он
Полицијата во Хонгконг денеска употреби водени топови за да растера помали групи демонстранти, а цел биле и новинари. Биле уапсени 30 лица во протестите кои
Свет

Прво апсење на полицијата во Хонконг според новиот закон за национална безбедност

А1он
Полицијата во Хонгконг соопшти дека го извршила првото апсење откако стапи во сила новиот закон за национална безбедност, јави ДПА. Полицијата соопшти дека е уапсен
Свет

Мас: Ситуацијата во Хонгконг влијае врз кинеско-европските односи

А1он
Ситуацијата во Хонгконг ќе влијае врз кинеско-европските односи, изјави денеска шефот на германската дипломатија, Хајко Мас, откако Кина го изгласа и прогласи Законот за национална
Uncategorized Свет

Раб: Велика Британија нема да ги напушти граѓаните на Хонг Конг

А1он
Велика Британија нема да го сврти грбот на обврските што ги презеде во својата поранешна колонија во Хонг Конг, изјави британскиот министер за надворешни работи,
Свет

ЕУ: Жалиме што Кина го одобри безбедносниот закон за Хонг Конг

А1он
Европската унија изрази незадоволство поради денешната едногласна одлука на кинескиот Парламент да го усвои законот за национална безбедност за Хонг Конг. – Жалиме поради ваквата
Свет

САД го укинуваат специјалниот статус за Хонг Конг

А1он
САД денеска почнаа да го укинуваат специјалниот статус на Хонг Конг, суспендирајќи го извозот на воена опрема и ограничувајќи го високо-технолошкиот извоз на американски производи,
Свет

Кинескиот Парламент го донесе спорниот закон за национална безбедност на Хонг Конг

А1он
Кинескиот Парламент денеска го донесе Законот за национална безбедност за Хонг Конг, но тој се уште не е објавен во службените гласила, јави кабелска телевизија
Свет

Кинескиот Парламент ќе гласа за законот за национална безбедност на Хонг Конг

А1он
Постојаниот комитет на Националниот народен Конгрес, највисокото законодавно тело во Кина, најверојатно денеска ќе гласа за законот за национална безбедност на Хонг Конг, пишува Глобал