hong kong

Свет

Хонгконг: Покренати обвиненија против над 20 демонстранти

А1он
Против повеќе од 20 учесници на протестите во Хонгконг се покренати обвиненија поради предизвикување немири, што се најсериозни обвиненија откако минатиот месец почнаа масовни собири
Свет

Кина ги осуди протестите во Хонг Конг: „Му нанесуваат штета на владеењето на правото“

А1он
Кина ги осуди антивладините протести во Хонг Конг како разурнувачки, на една од ретките прес конференции на која некои кинески функционери ја коментираат кризата во
Свет

ВИДЕО: Полицијата во Хонг Конг употреби солзавец врз демонстрантите

А1он
Полицијата во Хонг Конг употреби солзавец врз демонстрантите пред Полициската станица во Западниот округ на градот, доцна попладнево. Во новиот протестен марш илјадници демонстранти го
Свет

ВИДЕО: Демонстрантите во Хонг Конг се судрија со полицијата

А1он
Полицијата за справување со нереди и демонстрантите се судрија денеска во Хонг Конг додека властите се обидуваат да ја стават ситуацијата под контрола во округот
Свет

Нов масовен протест против владата на Хонг Конг

А1он
Илјадници демонстранти и денеска се собра во Хонг Конг, учествувајќи во протестната прошетка против локалната власт и покрај полициската забрана за организирање вакви настани, пренесоа
Свет

Трамп: Претседателот Си се однесува одговорно за ситуацијата во Хонг Конг

А1он
Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека верува дека кинескиот претседател Си Џинпинг се однесува „многу одговорно“ во врска со протестите во Хонг Конг, почнати заради
Свет

Полицијата ја врати контролата врз Парламентот во Хонг Конг

А1он
Хонгконшката полиција употреби солзавец за да ги растера демонстрантите во Парламентот откако неколку стотици луѓе влегоа во зградата на Парламентот и испишаа графити на ѕидовите