holandija

Свет

Уапсен поранешен ученик во британско училиште во Холандија, кој се закани со масовен напад

А1он
Поранешен ученик во британско училиште во Холандија е уапсен, откако се заканил со масовен вооружен напад. Момчето, чие име не е соопштено, ги објавил заканите на
Свет

Затворени сите училишта во холандскиот град Лајден заради закана од пукање

А1он
Денеска се затворени сите училишта во холандскиот град Лајден. До училишните згради дежураат вооружени полицајци, соопшти Би-Би-Си. Локалните власти наредија мерки за претпазливост откако непознати лица на
Свет

Банди од Бугарија го измамуваат системот за социјална помош во Холандија

А1он
Полицијата во Холандија истражува за големи измами од страна на бугарски банди со молби за станбена помош и други социјални плаќања од холандскиот социјален систем, соопшти новинарскиот
Свет

ФОТО: Спектакуларно отворање на музејот Ријкс во Амстердам

А1он
Кралскиот музеј во Амстердам завчера, после десет години реновирање кое чинеше 480 милиони американски долари, беше отворен за јавноста. Директорот на музејот Ријкс, Вим Пијбес,
Свет

Холандската компанија вмешана во скандалот со „коњско месо“ поднесе тужба за отштета од 5,8 милиони евра

А1он
Вили Селтен, директорот на холандската компанија за трговија со месо на големо „Селтен“ (Selten), која се наоѓа во центарот на новиот „скандал со месо“, поднел тужба
Свет

Холандија: Пилотот блокиран надвор од кабината поради заспаниот копилот

А1он
Холандската нискобуџетна авиокомпанија Transavia, отвори истрага по инцидентот во кој еден од нејзините пилоти бил блокиран надвор од пилотската кабина, каде што копилотот заспал за