holandija

Видео Свет

ВИДЕО: Холандски министер изнесе нови детали за урнатиот малезиски „Боинг 777“

А1он
Холандскиот министер за надворешни работи, Франс Тимерманс изјави дека најмалку еден патник од малезискиот авион, кој беше урнат во Украина, имал маска со кислород на
Свет

ВИДЕО: Курдски демонстранти упаднаа во холандскиот Парламент

А1он
Група курдски демонстранти синоќа упаднаа во зградата на холандскиот Парламент, но по неколку часа доброволно ја напуштија зградата. Според холандската телевизија НОС, целта на демонстрантите
Свет

Холандија ги советува војниците да не патуваат со униформи во автобуси и возови

А1он
Холандското Министерство за одбрана ги советува војниците да не носат униформи во јавниот транспорт, поради зголемените закани дека земјата може да биде цел на напади на радикални
Свет

Холандија и Данаска одлучија да му помогнат на Ирак во борбата со исламистите

А1он
Владата на Холандија одлучи вчера да отпушти 6,5 милиони евра помош за населението во северен Ирак. Министерот за внатрешна трговија и соработка за развој Лилиане
Свет

Холандија прекинува со потрага по останки од жртви во авионската несреќа во Украина

А1он
Холандија прекинува со потрага по останки од жртви во авионската несреќа во Источна Украина, поради безбедносни причини, изјави премиерот Марк Руте, пренесува ИТАР-ТАСС. Руте ги
Свет

Холандија ќе донира 750.000 евра како итна помош за жителите од Појасот Газа

А1он
Холандија ќе испрати 750.000 евра како неопходна помош за жителите од Појасот Газа, изјави холандската министерка за надворешна трговија и развој Лилиане Плоумен. Според неа, ситуацијата
Свет

Руте: Украинските власти да ги прекинат воените дејствија во реонот на авионската несреќа

А1он
Холандскиот премиер Марк Руте денеска побара од украинските власти да ги запрат борбените активности во близина на местото каде на 17 јули падна малезискиот „Боинг“.