hasim taci

Регион

Дачиќ за Тачи: Прашање на денови е кога тој ќе биде во Хаг

Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ во емисијата „Кирилица“ на Хепи ТВ изјави дека во судот во Хаг се најавува апсење на Хашим Тачи и
Регион

Тачи му додели орден на Трамп и го покани да го посети Косово

А1он
Косовскиот претседател Хашим Тачи му го додели највисокото државно одликување на Република Косово, Орденот на слободата, на претседателот на Соединетите Американски Држави Доналд Трамп и
Регион

Тачи од Приштина ја храбри косовската делегација пред разговорите со Србија во Вашингтон

А1он
Претседателот на Косово Хашим Тачи им порача на членовите на косовската делегација на разговорите со Србија во Вашингтон, предводена од премиерот Авдулах Хоти, да преземат
Регион

Османи: Тачи погреши што како претседател замина во Хаг

А1он
Претседателката на Собранието на Косово, Вјоса Османи смета дека претседателот на државата Хашим Тачи требаше да поднесе оставка од функцијата пред да замине во Хаг,
Регион

Тачи ќе се обрати од Приштина околу четиридневниот распит во Хаг

А1он
Претседателот на Косово Хашим Тачи, кој, како осомничен за воени злосторства во 1998-99 година, изминатите четири дена беше на распит пред Специјалното обвинителство на Меѓународниот
Регион

Тачи в понеделник заминува за Хаг на интервју во Специјалното обвинителство за Косово

А1он
Претседателот на Косово, Хашим Тачи информира дека идниот понеделник, на 13 јули, ќе отпатува за Хаг, каде што е повикан од тамошното Специјално обвинителство, на
Регион

Тачи: Ако се потврди обвинението од Хаг, ќе поднесам оставка од претседателската функција

А1он
Косовскиот претседател, Хашим Тачи изјави дека доколку се потврди обвинението за воени злосторста, кое е покренато против него пред Меѓународниот суд за Косово, ќе поднесе
Регион

Германија се огласи околу обвинението против Тачи и Весели

А1он
Германија денеска го поздрави подигнувањето обвинение за воени злосторства против косовскиот претседател Хашим Тачи и поранешниот претседател на собранието на Косово, Кадри Весели, бидејќи „помирувањето
Регион

Билт: Тачи ќе биде уапсен доколку обвинението биде потврдено

А1он
Поранешниот шведски премиер, Карл Билт, изјави дека косовскиот претседател Хашим Тачи ќе биде уапсен доколку се потврди обвинението против него. Во изјавата за „ГЗЕРО Медиа“,