haradinaj

Македонија

(ВИДЕО) Шекеринска во посета на Косово: Македонија верува дека добрососедските односи се пат кон развиен и просперитетен регион

А1он
Министерката за одбрана на Република Македонија, Радмила Шекеринска, денеска престојува во еднодневна официјална посета на Косово. На средбата во Приштина, министерката за одбрана, Шекеринска, и
Регион

Харадинај најавува формирање армија на Косово преку уставни измени

А1он
Косовскиот премиер Рамуш Харадинај нагласи денеска дека Владата ќе се обиде да ги трансформира силите за безбедност во државата во редовна армија преку уставни измени.
Регион

Средба на Рама и Харадинај: Србија треба да инсистира на членство на Косово во УНЕСКО доколку им е важно културното наследство

А1он
Албанскиот премиер, Еди Рама и неговот косовски колега Рамуш Харадинај, по денешната средба во Тирана изјавиле дека им е необјасниво зошто Србија го блокира членството
Регион

Харадинај го повлече барањето на Косово за членство во Интерпол

А1он
Косовскиот премиер Рамуш Харадинај го повлече барањето на Косово за членство во Интерпол пред состанокот на таа организација во Кина. – Уверување за Косово да
Регион

Брнабиќ: Доколку е потребно ќе се сретнам со Харадинај

А1он
Српската премиерка Ана Брнабиќ денеска изјави дека доколку е неопходно таа ќе се сретне со претседателот на косовската Влада, Рамуш Харадинај. Изјавата на Брнабиќ следува
Регион

Харадинај ги повикува граѓаните да не ја напуштаат земјата и дека решението е во Косово

А1он
Мандатарот на новата косовска влада Рамуш Харадинај упати апел до косовските граѓани да не ја напуштаат земјата, бидејќи според него, решение не се бара по
Регион

Харадинај: Ќе разговарам и со други партии за новата Влада

А1он
Рамуш Харадинај, кандидатот за нов косовски премиер на коалицијата на Демократската партија на Косово, Алијансата за иднината на Косово и Иницијативата за Косово, како и