haradinaj

Регион

Харадинај разреши министер Србин кој ги нарече Албанците „крвопијци“

А1он
Косовскиот премиер Рамуш Харадинај го разреши министерот за администрација и локална самоуправа од редовите на Српската листа Иван Теодосијевиќ, затоа што ги нарече Албанците „измамници
Регион

Вучиќ до Харадинај: Оди и лечи се

А1он
Претседателот на Србија Александар Вучиќ по состанокот со премиерите на Романија, Бугарија и Грција во Букурешт, ја коментираше изјавата на косовскиот премиер Рамуш Харадинај, дека
Регион

Харадинај: Србија сама нека си ги решева своите проблеми, ние си имаме наши

Anela Petrova
Косовскиот премиер Рамуш Харадинај ги отфрли денеска како апсурдни тврдењата на официјален Белград дека тој или некој друг од државниот врв на Косово стои зад
Регион

Харадинај очекува скорешно решавање на проблемите меѓу Косово и Србија

А1он
Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, во пресрет на утрешната посета на високиот претставник на Вашингтон Дејвид Хејл во Косово, изрази уверување дека проблемите на неговата држава
Регион

Даут Харадинај: Косово треба да и постави услов на Србија за продолжување на дијалогот

А1он
Пратеникот на владејачката Алијанса за иднината на Косово (ААК) Даут Харадинај смета дека за продолжување на дијалогот Приштина-Белград, Косово треба да ѝ постави услови на
Регион

Харадинај: Војската на Косово нема да се употреби против граѓаните, ниту на север ниту на југ

А1он
Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, по повод годишнината од „Епопејата на Ослободителната војска на Косово (ОВК)“, на денешната церемонија во касарната „Адем Јашари“, порача дека Војската
Регион

Харадинај го повика Белград на дијалог, но без инволвирање на таксата

А1он
Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска го повтори ставот на неговата Влада дека единствена можност да се укине таксата од 100 отсто на увозот на српски
Регион

Харадинај: Отворањето на прашањето на границите е агенда на Путин, Косово нема да даде територија

А1он
Косовскиот премиер Рамуш Харадинај вели дека се согласува оти во преговорите со Србија треба да се постигне договор за меѓусебно признавање, но дека Косово нема
Регион

Харадинај до Вучиќ: Цел свет ја знае границата меѓу Косово и Србија, друга нема да има

А1он
Косовскиот премиер Рамуш Харадинај му порача на српскиот претседател Александар Вучиќ дека „цел свет знае каде се границите меѓу Косово и Србија“ и дека „тие