hakeri

Магазин

„Епл“ на мета на хакери, без знаци дека се украдени податоци

А1он
Американската компанија Епл соопшти дека бил извршен хакерски напад врз нивниот компјутерски систем, но не се украдени податоци. Епл наведува дека соработува со полицијата за
Свет

Компанија за безбедност се сомнева дека кинеската војска стои зад хакерските напади

А1он
Тајна кинеска воена единица е одговорна зад серијата хакерски напади врз фирми и установи во САД, соопшти американска компанија за безбедност на компјутери. Во извештајот
Свет

„Вашингтон пост“: САД се цел на масовна информатичка шпионажа

А1он
Американските разузнавачки служби дошле до заклучок дек САД се цел на масовна кампања на информатичка шпионажа, што ја загрозува конкурентноста на државата, наведува весникот „Вашингтон
Магазин

„Мајкрософт“ и „Симантек“ пресекоа глобална операција на кибер криминалци

А1он
Софтверските компании „Мајкрософт“ и „Симантек“ објавија дека пресекле глобална операција на кибер криминалци, на тој начин што ги исклучиле серверите кои контролираат стотици илјади персонални компјутери без
Свет

„Њујорк тајмс“ ги обвини кинеските хакери за упади во неговите компјутери

А1он
„Њујорк тајмс“ соопшти денеска дека кинески хакери упорно ги напаѓаат неговите компјутери изминатите четири месеци, откако го објави тесктот за богатството на семејството на премиерот
Македонија

Хрватски сајтови нападнати од македонски хакери

А1он
19 хрватски сајтови се нападнати од членовите на хакерската група Macedonian Black Security (МБС). „Нашата борба на интернетот е против наивноста и крадењето на нашата