hag

Регион

Почнува судењето против Горан Хаџиќ

А1он
Пред Хашкиот трибунал, со воведните зборови на обвинителството, ќе започне судењето на поранешниот претседател на самопрогласената Република Српска краина, Горан Хаџиќ, обвинет за злосторства над
Регион

Демуренко – првиот сведок на одбраната на Караџиќ

А1он
Првиот сведок на одбраната на Радован Караџиќ ќе биде поранешниот началник на Генералштабот на УНПРОФОР во секторот во Сараево, рускиот полковник Андреј Демуренко. Поранешниот претседател
Регион

Хашкиот суд го отфрли барањето за одлагање на судскиот процес на Ратко Младиќ

А1он
Меѓународниот трибунал за воени злосторства во поранешна Југославија денеска го отфрли барањето на одбраната на поранешниот воен лидер на босанските Срби генерал Ратко Младиќ, процесот
Свет

Ратко Младиќ се врати од болница во затворот на Хашкиот трибунал

А1он
Поранешниот командант на армијата на босанските Срби генерал Ратко Младиќ, кој вчера беше пренесен во болница откако му се слоши за време на судското рочиште,