hag

Регион

Илир Мета: Верувам дека Тачи и соборците од ОВК се невини

А1он
Откако косовскиот претседател Хашим Тачи поднесе оставка на функцијата, откако Хашкото обвинителство го потврди обвинението против него за воени злосторства, реагираше и албанскот претседател Илир
Регион

ЕУ ја следи ситуацијата во Косово по обвиненијата од Хаг

А1он
Европската унија го следи развојот на ситуацијата во Косово по одлуката на хашкото Специјално обвинителство на Меѓународниот суд за воени злосторства во Косово да покрене
Регион

ВИДЕО: Тачи поднесе оставка откако му се потврди обвинението за воени злосторства

А1он
Претседателот на Косово Хашим Тачи поднесе оставка од функцијата откако му беше потврдено обвинението против него пред Меѓународниот суд за воени злосторства во Косово со
Регион

Потврдено обвинението за Кадри Весели од Меѓународниот суд за Косово

А1он
На лидерот на Демократската партија на Косово (ПДК) и поранешен претседател на косовското Собрание Кадри Весели му е потврдено обвинението од страна на Специјалното обвинителство
Регион

Обвинителството за злосторства на ОВК спроведува операција во Приштина

А1он
Обвинителството за злосторства на ОВК во Хаг во моментов спроведува операција во Приштина, во соработка со ЕУЛЕКС и косовската полиција, изјави утрово портпаролот на обвинителството,
Регион

Хаџи Шаља утре во Хаг поради обвинение за сторено воено злосторство врз цивили

А1он
Пратеникот од Алијансата за иднината на Косово, Хаџи Шаља утре ќе биде испрашуван како обвинет пред судот во Хаг, под сомнение дека извршил воено злосторство
Регион

Тачи: Ќе поднесам оставка ако се покрене обвинение од Меѓународниот суд за Косово

А1он
Косовскиот претседател Хашим Тачи вели дека во моментот кога Специјализираните комори за Косово, односно Меѓународниот суд за воени злосоторства во Косово, ќе го потврдат обвинението
Регион

Прво апсење на обвинет од Меѓународниот суд за Косово

А1он
Канцеларијата на Специјалниот обвинител при Меѓународниот суд за воени злосторства во Косово потрвди дека денеска е упасен поранешниот шеф на разузнавање на Безбедносните сили на
Регион

Мијатовиќ бара ефикасна заштита на сведоците за воените злосторства во поранешна Југославија

А1он
Комесарката за човекови права на Советот на Европа Дуња Мијатовиќ, бара сведоците во постапките поврзани со злосторствата извршени за време на војните во 90-тите години
Регион

Агим Чеку повикан во Хаг како осомничен

А1он
Специјалниот суд за воени злосторства го повика Агим Чеку, еден од командантите на ОВК, како осомничен, пренесува Репортери. Чеку потврди дека добил покана од специјалниот