gvatemala

Свет

Во Гватемала расте бројот на заразени лица со Ковид-19

А1он
Поголемиот број од 240 вработени лица во Националната лабораторија на Гватемала се позитивни на новиот коронавирус, изјави гватемалскиот претседател Алехандро Џаматеј. Тој додаде дека и
Свет

Претседателот на Гватемала ќе работи од дома за да се заштити од коронавирусот

А1он
Претседателот на Гватемала, Александро Џаматеи е во самоизолација и ќе работи од дома, откако најмалку 18 лица вработени во неговата резиденција, се позитивни на тестот
Свет

Во Гватемала покрената истрага поради експлоатација на детски труд

А1он
Владата на Гватемала покрена истрага за наводите дека деца работат на десетина плантажи за кафе, најави шефот на државата Алехандро Џиматеи. Истрагата беше најавена откако
Свет

Гватемала ги прекинува дипломатските односи со Венецуела

А1он
Новиот претседател на Гватемала, Алехандро Џаматеи синоќа изјави дека ги прекинува дипломатските односи со владата на Венецуела, предводена од Николас Мадуро и оти ќе ја