gruzija

Свет

Помпео ја посети Грузија, илјадници протестираат против изборните резултати

А1он
Илјадници Грузијци незадоволни од начинот на одржување на неодамнешните парламентарни избори денеска излегоа на улиците во главниот град Тбилиси, додека американскиот државен секретар Мајк Помпео
Свет

Судир меѓу полицијата и демонстрантите во Тбилиси кои бараат повторување на парламентарните избори

А1он
Грузиската полиција синоќа употреби солзавец и водени топови во растерувањето на демонстрантите од пред зградата на Централната изборна комисија во Тбилиси, кои, заедно со опозицијата,
Свет

По изборите во Грузија, победа прогласија и власта и опозицијата

А1он
И владејачката партија и коалицијата на повеќето опозициски партии во Грузија прогласија победа на парламентарните избори, а излезните анкети покажуваат контрадикторни резултати. Лидерот на владејачката
Свет

ВИДЕО: Грузискиот разбојник фатен откако му ги дадоа парите и се обиде да избега со тројца заложници

А1он
Заврши осумчасовната заложничка драма во грузискиот град Зугдуди, а ограбувачот на експозитура на Банката на Грузија е уапсен, јавија локалните медиуми. Разбојникот, кој држеше дваесетина
Свет

(ВИДЕО) Драма во Грузија: разбојник со автоматска пушка и бомба држи 20 заложници во банка

А1он
Неидентификуван напаѓач држи околу 20 луѓе како заложници во експозитура на Банката во Грузија во градот Зугдиди, соопшти полицијата. Се водат преговори со напаѓачот. Според
Регион

ВИДЕО: Експретседателот на Грузија Саaкашвили нападнат со тупаници во Атина

А1он
Поранешниот претседател на Грузија, Михаил Саакашвили, попладнево бил нападнат со тупаници од непознат човек во Атина, каде политичарот требало да се сретне со претставници на
Свет

Во Грузија закажани парламентарни избори за 31 октомври

А1он
Грузискиот претседател Саломе Зурабишвили издаде указ за одржување парламентарни избори во земјата на 31 октомври. “Парламентарните избори во нашата земја ќе се одржат на 31
Свет

Поранешниот претседател на Грузија, Саакашвили ќе биде заменик на украинскиот премиер

А1он
Поранешниот грузиски претседател Михаил Саакашвили објави дека е повикан на функцијата вицепремиер на Украина, и ќе биде задолжен за реформи. Саакашвили е еден од најпрепознатливите