gruzija

Свет

Саакашвили објави дека се вратил во Грузија, властите демантираат

А1он
Поранешниот грузиски претседател Михаил Саакашвили денеска соопшти дека пристигнал во својата татковина по осумгодишно отсуство. „Добро утро, Грузија. Веќе сум во Грузија по осум години
Свет

Мишел со честитка до грузиските лидери за постигнатиот договор за завршување на политичката криза

А1он
Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел изјави дека посредувал во постигнувањето договор за прекин на политичката криза во Грузија и притоа на политичките лидери во
Свет

Масовна тепачка меѓу попови во Грузија, десетина луѓе сосе балкон се урнале од вториот кат

А1он
Десет лица паднале од балкон на вториот кат, откако ескалирала тепачка меѓу свештеници на Грузиската православна црква, во која учествувале и верници, во епархијата Чкондид
Свет

Во Грузија уапсен опозицискиот лидер Ника Мелија

А1он
Грузиската полиција со насилен упад во седиштето на главната опозициска партија „Обединето национално движење“ го уапси лидерот на партијата Ника Мелија, во живо пренесуваше телевизијата
Свет

ВИДЕО: Уапсен човек што држеше заложници во Тбилиси, барал да се забрани коцкањето и банките да ги спуштат каматите

А1он
По неколку часа неизвесност, заврши заложничката драма што попладнево се случуваше во компанијата МБЦ во грузискиот главен град Тбилиси. Сите деветмина заложници што ги држеше
Свет

Грузија бара засилено американско присуство на Кавказ

А1он
Грузија е за зајакнување на безбедносната и одбранбената соработка со САД и за посилно американско присуство на Кавказ. Тоа го изјави грузискиот премиер Георгиј Гахарија
Свет

Помпео ја посети Грузија, илјадници протестираат против изборните резултати

А1он
Илјадници Грузијци незадоволни од начинот на одржување на неодамнешните парламентарни избори денеска излегоа на улиците во главниот град Тбилиси, додека американскиот државен секретар Мајк Помпео