gruzija

Свет

Поранешниот грузиски претседател Саакашвили бил затруен во затвор и е во тешка здравствена состојба

А1он
Поранешниот грузиски претседател Михаил Саакашвили во затвор бил затруен со тешки метали и неговиот живот е во опасност доколку не добие соодветен третман, се посочува
Свет

Во Грузија протест против напливот на Руси кои се обидуваат да избегнат мобилизација

А1он
Во Грузија, во близина на граничниот премин со Русија, денеска се одржа протест против пристигнувањето на голем број Руси кои бегаат во кавкаската земја за
Свет

Редици Руси чекаат за влез во Грузија, опозицијата побара воведување визи и затворање на границите

А1он
Фотографии и видео материјал на социјалните мрежи од границата меѓу Русија и Грузија покажуваат долги редици сообраќај низ планински премин. „Си-ен-ен“ пишува дека луѓе чекаат
Свет

Вооружен маж во Грузија 12 луѓе држи во заложништво: Бара да му исплатат два милиони долари

А1он
Вооружен маж денеска упадна во филијалата на Банка на Грузија градот Кутаиси и 12 луѓе држи во заложништво, барајќи да му се исплати поголема сума
Свет

ВИДЕО: Се урна спасувачки хеликоптер во Грузија, објавена снимка од падот

А1он
Хеликоптер на грузиската гранична полиција изгубил контрола за време на спасувачка операција во зимски центар на северот на земјата и се урнал, соопшти грузиското Министерство
Свет

Сакаме во НАТО, но прво да ги решиме проблемите со Русија, вели премиерот на Грузија

А1он
Грузискиот премиер Иракли Гарибашвили на економската конференција во Катар изјави дека неговата земја е решена да влезе во НАТО, но прво мора да ги реши
Свет

Јужна Осетија го откажа планираниот референдум за приклучување кон Русија

А1он
Грузискиот отцепен регион Јужна Осетија го откажа планираниот референдум за приклучување кон Русија, што беше закажан на 17 јули. Претседателот на енклавата под контрола на
Свет

Грузија нема да го признае референдумот за соединување на Јужна Осетија со Русија

А1он
Грузија нема да ги признае резултатите од референдумот во Јужна Осетија за соединување на отцепениот регион кон Русија, изјави денеска претседателот на грузиската владејачка партија
Свет

Поранешниот грузиски претседател Саакашвили од затвор пренесен во болница

А1он
Поранешниот грузиски претседател Михаил Саакашвили денеска е однесен на лекување во приватна болница поради влошена здравствена состојба по два периода на штрајк со глад во