gruzija

Свет

Грузија ги прогласи за неработни деновите од 1 до 10 јануари поради коронавирусот

А1он
Грузискиот Совет за борба против коронавирусот денеска ги прогласи деновите од 1 до 10 јануари за неработни во земјата поради пандемијата на Ковид-19. – Мерката
Свет

Саакашвили ќе биде прегледан од психијатар, вели член на лекарската комисија на грузискиот Народен правобранител

А1он
Тбилиси, 11 декември 2021 (МИА) – Поранешниот грузиски претседател Михаил Саакашвили, кој штрајкуваше со глад в затвор повеќе од седум недели, ќе биде прегледан од
Свет

Москва: НАТО да ја повлече поканата за членство на Киев и Тбилиси

А1он
Руското Министерство за надворешни работи вечерва го повика НАТО да ја повлече својата „официјална“ одлука од 2008 година, која ги отвора вратите за пристапување на
Свет

Локални избори во Грузија: Води владејачка партија Грузиски сон

А1он
Владејачката партија Грузиски сон, според околу 38 проценти од пребројаните гласови, води на локалните избори во Грузија. Досега тие освоија 48,56 проценти од гласовите, објави
Свет

Во Грузија денеска се одржуваат локални избори, во сенка на апсењето на Саакашвили

А1он
Грузијците денеска излегуваат на гласање за локалните избори, што може да ја претворат во нерешена трка меѓу владејачките и опозициските партии, само еден ден по
Свет

Саакашвили почнал штрајк со глад во притвор

А1он
Поранешниот грузиски претседател Михаил Саакашвили, кој беше уапсен вчера попладне при влегување во земјата, почна штрајк со глад и побара да се сретне со украинскиот
Свет

Саакашвили уапсен по враќањето во Грузија по осум години, еден ден пред локалните избори

А1он
Поранешниот грузиски претседател Михаил Саакашвили вчера беше уапсен откако по осум години се врати во својата татковина. Апсењето се случи само еден ден пред одржувањето
Свет

Саакашвили објави дека се вратил во Грузија, властите демантираат

А1он
Поранешниот грузиски претседател Михаил Саакашвили денеска соопшти дека пристигнал во својата татковина по осумгодишно отсуство. „Добро утро, Грузија. Веќе сум во Грузија по осум години