grcija

Регион

Илјадници лица присуствуваа на погребот на убиениот грчки рапер Павлос Фисас

А1он
Над 2.000 лица присуствуваа денеска на погребот на грчкиот рапер и хип-хоп пејач Павлос Фисас, кој беше убиен од припадник на неофашистичката партија Златна зора.
Регион

Самарас: Нема да дозволиме наследници на нацистите да ја дестабилизираат Грција

А1он
Грчкиот премиер Андонис Самарас денеска изјави дека неговата Влада нема да дозволи „наследници на нацистите“ да ја дестабилизираат Грција, коментирајќи го убиството на Павлос Фисас
Регион

Грчките власти приведоа 45 илегални имигранти на островот Лезбос

А1он
Грчките власти приведоа 45 илегални имигранти меѓу кои осум деца во близина на брегот на островот Лезбос во Егрејското Море. Имигрантите се од Авганистан. Триесет
Регион

Судири за време на антифашистички протест во Атина

А1он
Грчката полиција употреби солзавец и шок-гранати против стотиците демонстранти кои учествуваа во антифашистички протест и фрлаа по полицијата со молотови коктели и камења во атинското
Економија

Протести на илјадници државни службеници во Атина и Солун

А1он
Илјадници вработени во јавната администрација во Грција денеска со протести во Атина и Солун го започнаа најавениот 48-часовен штрајк, организиран од Федерацијата на државните службеници
Регион

Катимерини: Скопје сака да ја вплетка Грција во шпионажа

А1он
Грчкиот весник „Катимерини“ според владини извори од Атина, пишува дека не постои никаква вмешаност на некој грчки функционер во акцијата „Шпион“ и ја сметаат за
Регион

Атина: Малтретирањето македонски граѓани на грчката граница од страна на „Златна зора“ е изолиран инцидент

А1он
Пратеничката на грчката опозициска партија Демократска левица Марија Јанакаки, по речиси еден месец најпосле доби одговор на нејзиното пратеничко прашање до министрите за надворешни работи
Регион

Политички реакции за убиството на маж од сипмпатизер на „Златна зора“

А1он
Бура политички реакции предизвика трагичниот инцидент во кој 34-годишен маж синоќа беше убиен по напад од симпатизер на крајнодесничарската „Златна зора“ во атинскиот кварт Керацини.