grcija

Економија

Околу 350 илјади грчки домаќинства без струја поради неплатени сметки

А1он
Националната електроенергетска компанија ја исклучи електричната енергија на 350 илјади домаќинства во Грција поради неплатени сметки, пишува весникот „Имерисија“. Бројот на домаќинства со неплатени сметки е зголемен
Економија

Кинеска инвестиција од 230 милиони евра во грчкото пристаниште Пиреја

А1он
Компанијата оператор со грчкото пристаниште Пиреја и кинескиот гигант за бродски превоз КОСКО потпишаа договор, што предвидува кинеска инвестиција од 230 милиони евра во грчкото пристаниште, објави
Регион

Земјотрес на островот Евија, се тресеше и Атина

А1он
Земјотрес со интензитет од 4,8 степени денеска ја погоди централна Грција, соопшти Европскиот сеизмолошки институт. Епицентарот на земјотресот бил северно од островот Евбеја, 116 километри
Регион

Грција: Отпуштените државни службеници скандираа „убијци, убијци“

А1он
Претставници на „тројката“ меѓународни кредитори на Грција денеска во Атина разговараат со грчкиот министер за финансии Јанис Стурнарас, додека пред зградата на ресорното Министерство протестираат
Економија

Грција ќе добие 550 милиони евра од ЕИБ за инфраструктурни проекти

А1он
Грција ќе добие 550 милиони евра од Европската инвестицона банка (ЕИБ) за финансирање на инфраструктурни проекти, јави радио Атина. Договорот е потпишан во главниот град на Грција од
Регион

Владата на Самарас „преживеа“, парламентот и изгласа доверба

А1он
Грчкиот парламент рано изутрината изгласа доверба на коалициската влада Нова демократија-ПАСОК со 153 гласа „за“, 124 гласа „против“ и 17 воздржани. Над илјада активисти на