grcija koronavirus

Регион

Грција денеска ќе ја надмине бројката од еден милион вакцинирани

А1он
Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис изјави дека денеска ќе биде надмината симболичната бројка на еден милион дози,што споrед него значи дека секоја седмица што поминуваа се
Регион

Грција почнува со издавање потврда за вакцинација

А1он
Од денеска во Грција започнува издавањето на дигиталната потврда, односно сертификатот за вакцинација, за сите оние кои ја примиле и втората доза од вакцината. Сертификатот
Регион

Атина повторно ќе оди во строг карантин, Мицотакис свика вонреден состанок

А1он
Мојата препорака до комисијата ќе биде една куса, строга хоризонтална мерка, односно локдаун, веројатно како минатиот март, рече министерот за здравство на Грција, Василис Кикиљас,
Регион

Грција ќе ја користи вакцината на Астра Зенека за лица под 65 години

А1он
Националната комисија за имунизација во Грција, на денешниот состанок, даде зелено светло за вакцината на Астра Зенека и едногласно одлучи да не се користи за