grcija koronavirus

Регион

Задолжителен седумдневен карантин и ПЦР-тест за влез о Грција

А1он
Агенцијата за цивилно воздухопловство на Грција, до 19 април ги продолжи авионските упатства, според кои за сите пристигнувања во земјата, задолжителен e негативен ПЦР тест
Регион

Грчката Влада со 330 милиони евра ќе ги поддржи угостителите што се затворени веќе пет месеци

А1он
Пакет од 330 милиони евра за обезбедување обртен капитал за угостителските компании со цел набавка на суровини за првите два-три месеци кога ќе почнат со
Македонија

До 5 април забрана за влез во Грција, без разлика на начинот на пристигнување

А1он
Летовите од Македонија и Албанија, од денеска се дозволени на сите грчки аеродроми, а не само на атинскиот како што беше случајот досега, додека пак
Регион

Министерството за здравство на Грција мобилизира 206 приватни лекари

А1он
Откако многу мал број приватни лекари доброволно се пријавија да го зајакнат националниот здравствен систем во Грција и да помогнат во битката со Ковид-19, Министерството
Регион

Се отвораат археолошките локалитети,фризерските и козметичките салони во Грција

А1он
Под специјални протоколи и правила, фризерските и козметичките салони, како и археолошките локалитети во Грција денеска почнуваат со работа, иако во земјата сѐ уште е
Регион

Грчкиот здравствен систем под огромен притисок, мобилизација на приватни лекари доколку не се пријават доброволно

А1он
Рок од 48 часа им даде министерот за здравство на Грција Василис Кикиљас на приватните лекари доброволно да се пријават за да му помогнат на
Регион

Две приватни клиники се вклучуваат во борбата со Ковид-19 во Атина

А1он
Поради зголемениот број новозаразени и хоспитализирани и поради големиот притисок врз здравствениот систем во областа Атика, поширокиот регион на Атина, две приватни клиники се вклучуваат
Македонија

Нема влез во Грција уште најмалку две седмици

А1он
Одлуката за привременото ограничување на копнените граници и новите дополнителни рестрикции воведени минатата седмица за граничните премини со Македонија и Албанија, како и забраната за