grcija koronavirus

Регион

По 188 дена Грција излезе од карантин и го означи почетокот на туристичката сезона

А1он
Официјалниот почеток на туристичката сезона во Грција го означи и крајот на над шестмесечниот карантин во земјата, а по 188 дена „локдаун“, Грците од денеска
Регион

Во две атински болници започнаа клинички испитувања за израелскиот лек за третман на Ковид-19

А1он
Околу 90 пациенти заразени со Ковид-19, пет дена ќе го примаат новиот израелски лек за терапија на коронавирусот во рамките на клиничките испитувања што од
Регион

Во Грција по шест месеци се отвораат угостителските објекти

А1он
По шест месеци пауза, поради карантинот и рестрикциите, од денеска се отвораат угостителските објекти во Грција, под посебни правила и протоколи, а полицискиот час ќе
Регион

Потврден вториот случај на индискиот сој коронавирус во Грција

А1он
Националната организација за јавно здравје на Грција (ЕОДИ) денеска соопшти дека во земјата е потврден втор случај на сојот Β.1.617.1 што преовладува во Индија. Првиот
Регион

„Корона-забави“ во неколку атински населби и покрај карантинот и полицискиот час

А1он
Плоштадите и парковите во неколку атински населби синоќа беа полни со друштва млади лица, кои собраа и покрај карантинот, рестрикциите и полицискиот час, а мнозинството