gpc

Регион

Атинскиот архиепископ Јероним ја откажа планираната средба со Вселенскиот патријарх Вартоломеј во Атина

А1он
Атинскиот архиепископ Јероним синоќа ја откажа закажаната средба планирана за утрово со Вселенскиот патријарх Вартоломеј, објави „Катимерини“. Црковни лица го оценија овој настан како реткост,
Регион

Портпаролот на синодот на ГПЦ: Не можеме да прифатиме друга црква да го носи името Македонија

А1он
Црквата ниту ја одредува националната политика, ниту пак се идентификува со партиите и многу добро ја знае нејзината улога, но има право да ја изрази
Македонија

Грчката црква во соопштение ја нарече Македонија по уставното име

А1он
Грчките владици во соопштението кое се однесува на последните случувања меѓу МПЦ и БПЦ, државата ја нарекува Македонија. Иако во текстот на соопштението името Македонија