goran stefanovski

Култура

Ќе се подига споменик на Горан Стефановски во Дебар Маало

А1он
Советот на Општина Центар денеска на 23-тата седница ја прифати иницијативата на МАНУ за поставување спомен-обележје на Горан Стефановски. Споменикот на познатиот драмски автор и
Култура

Комеморација за Горан Стефановски во Драмски театар Скопје

А1он
Драмскиот театар Скопје денеска ќе одржи комеморација за неодамна починатиот македонскиот драмски писател Горан Стефановски. Покрај ансамблот на НУ Драмски театар Скопје, обраќање за делото
Култура

Прилепски театар: Наградите се во чест на великанот Горан Стефановски

А1он
Претставата „Љубовни пози на историјата“ по текст на Горан Стефановски, во изведба на прилепскиот ансамбл го воодушеви жирито на меѓународниот фестивал во Никшиќ, Црна Гора
Култура

Програмата „Македонија чита“ посветена на творештвото на Горан Стефановски

А1он
Со едноминутно молчење за ненадејната смрт на македонскиот драматург Горан Стефановски, во присуство на добитникот на Нобеловата награда за литература Воле Сојинка од Нигерија и
Култура

Горан Стефановски ќе биде кремиран, а неговата пепел ќе биде расфрлена во водите на Охридското Езеро

А1он
Семејството на починатиот македонски писател и драматург, Горан Стефановски, објави дека неговото тело ќе биде кремирано на 5 декември во Катербури во Велика Британија, во
Култура

Балканот се простува од Стефановски

А1он
Речиси сите влијателни медиуми во регионот на поранешна Југославија ја објавија веста за смртта на македонскиот великан, драмскиот писател Горан Стефановски. „Горан Стефановски, голем македонски
Македонија

Премиерот Зоран Заев испрати телеграма со сочувство за смртта на Горан Стефановски

А1он
Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев испрати телеграма со сочувство за смртта на драмскиот писател Горан Стефановски. Во телеграмата до семејството премиерот Заев
Македонија

Сочувство од претседателот Иванов по повод смртта на Горан Стефановски

А1он
Претседателот Ѓорге Иванов изрази сочувство по повод смртта на Горан Стефановски, потенцирајќи дека вечно ќе сме благодарни за творештвото кое ни го остави, за сѐ
Култура

Почина драматургот Горан Стефановски

А1он
Попладнево на 66 годишна возраст во Кентбери, Англија почина македонскиот драматург Горан Стефановски. Стефановски е роден на 27 април 1952 година во Битола. Тој завршил