google

Магазин

„Гугл“ нуди над три милиони долари за оној што ќе го „пробие“ неговиот оперативен систем „Хром“

А1он
Компанијата „Гугл“ е толку сигурна во безбедноста на својот оперативен систем „Хром“ што понуди награда од над три милиони долари за оној кој ќе успее
Магазин

Хрватски студент откри грешки на „Гугл“ и „Фејсбук“

А1он
18-годишниот Јосип Фрањковиќ, студент на информатичка технологија направи „бум“, откривајќи седум грешки на пребарувачот „Гугл“ и една на социјалната мрежа „Фејсбук“. Неговото име сега се
Магазин

„Гугл“ постигна договор со француските Интернет страници

А1он
Најкористениот Интернет пребарувач „Гугл“ постигна договор со кој го реши спорот со француските новински Интернет страници. Согласно договорот, „Гугл“ ќе основа фонд од 60 милиони евра
Магазин

„Гугл“ плаќа многу мал данок во Шведска

А1он
 Интернет-гигантот „Гугл“ лани во Шведска остварил приходи од околу три милијарди шведски круни (околу 350 милиони евра). Но упатените познавачи на состојбите околу интернет-рекламите укажуваат
Магазин

Што е најмногу пребарувано на „Гугл“ и „Јаху“ во 2012 година

А1он
Оваа година во светот преку „Гугл“ регистрирани се 1,2 трилиони пребарувања на 146 јазици. Американската компанија „Гугл“ ја објави својата листа „Zeitgeist 2012“ на најбарани поими,
Економија

Google петта највредна компанија во САД

А1он
Интернет пребарувачот Гугл е петата највредна компанија во Соединетите Американски држави, објави финансискиот портал MarketWatch. Пред само два месеци, компанијата се наоѓаше на 10 место