google

Свет

Светските интернет платформи ги запреа нацистичките и расистички содржини

А1он
Најголемите светски интернет платформи, Гугл, Амазон и Виш донесоа одлука да ги стопираат и отстранат нацистичките и расистичките содржини и реклами, јави денеска Би Би
Економија

Поранешниот извршен директор на Гугл основа Академија за дигитални услуги на САД

А1он
Поранешниот извршен директор на Гугл, Ерик Шмит, се здружува со поранешниот заменик министер за одбрана на САД, Роберт Ворк, заради формирање технолошки универзитет наречен Академија
Економија

Како изгледа работата на Facebook и Google кампањи за компании од Силиконската долина од Македонија?

А1он
На почетокот на месецов пишувавме за агенцијата LeanSEM и нејзината успешна маркетинг приказна. Тие работат од Скопје (Тафталиџе во нормални времиња, од дома во овие
Свет

Големите компании се обединија против сексуалната злоупотреба на малолетни лица на Интернет

А1он
Околу дваесет компании како Амазон, Епл, Фејсбук, Гугл и Мајкрософт, собрани во Тек коалиција (Tech Coalition), објавија денеска план за заедничка борба против сексуална злоупотреба
Свет

Во САД наскоро судски процес против „Гугл“ поради монополската позиција на пазарот за онлајн продукти

А1он
Министерството за правда на САД и јавните обвинителства на неколку американски сојузни држави наскоро може да почнат судски процес против компанијата „Алфабет Инк“ на „Гугл“
Свет

Вработените во „Гугл“ ќе работат од дома до крајот на годината

А1он
Компанијата „Гугл“ ќе ги отвори своите канцеларии, но на вработените ќе им овозможи флексибилност во начинот на работа. Првобитниот план на компанијата беше дека работата
Свет

„Гугл“ и „Епл’: Корона-апликацијата нема да ги чува GPS-податоците

А1он
Компаниите „Гугл“ и „Епл“ соопштија дека ќе ја забранат употребата на функцијата за следење на локацијата од апликации што се во развој и работат на
Магазин

Специјална екипа на Гугл се бори со лажни реклами поврзани со Ковид-19

А1он
Гугл објави извештај во кој се наведува дека добро функционираат нивните напори да ги блокираат несаканите интервенции на луѓе кои ја користат пандемијата за да