globalno zatopluvanje

Свет

Во Антартикот се измерени рекордно најтопли температури

А1он
Антартикот ја бележи својата највисока температура досега, аргентинскиот термометар на истражувачката станица прочита 18,3 степени, што е за 0,8 степени потопло од претходниот рекорд, измерен
Свет

Глобалното затоплување открива тела на настрадани планинари

А1он
Поради глобалното затоплување се топат глечерите на Монт Еверест и се откриваат телата на настраданите планинари, кои останале затрупани во снегот и мразот. Речиси 300
Свет

Во Хамбург протест на средношколци против глобалното затоплување

А1он
Илјади средношколци денеска се собраа во германскиот град Хамбург на протест против глобалното затоплување. Митингтот во тој пристанишен град, во северна Германија, го води шведската
Свет

Почина научникот што го популаризираше терминот „глобално затоплување“

А1он
Климатологот Волис Смит Брокер, познат како научникот кој го популаризираше терминот „глобално затоплување“, почина синоќа во болница во Њујорк на 87-годишна возраст, по неколку месечно
Свет

Студија: Глобалното затоплување ќе ги зголеми болестите и смртноста

А1он
Климатските промени го зголемуваат ризикот од заболувања на срцето и бубрезите, болестите од топлински стрес и други смртоносни болести поврзани со горештините, се наведува во