gibraltar

Свет

Албарес: Шпанија е блиску до договор со Велика Британија за Гибралтар

А1он
Шефот на шпанската дипломатија Хозе Мануел Албарес денеска изјави дека Мадрид и Лондон се блиску до договор за конечно решение за статусот на Гибралтар по
Свет

ВИДЕО: Акција за спречување еколошка катастрофа по судар на два брода кај Гибралтар

А1он
Морнарицата на Гибралтар покрена голема операција за спречување на излевање гориво во морето откако товарен брод се судри со друг брод што превезувал течен гас,
Свет

Голем танкер со нафта кај Гибралтар е во опасност да потоне

А1он
Голем танкер со нафта денеска е во опасност да потоне откако се судри со брод што превезувал течен гас кај Гибралтар. Властите стравуваат од истекување
Свет

По 180 години Гибралтар официјално доби статус на град

А1он
По 180 години откако беше прогласен за прекуморска територија на Обединетото Кралство, Гибралтар денеска официјално доби статус на град. Британската прекуморска територија аплицираше за статус
Свет

ЕУ подготвена да започне преговори со Британија за Гибралтар

А1он
ЕУ денеска соопшти дека е подготвена да започне преговори со Велика Британија за Гибралтар, британска прекуморска територија на јужниот Пиринејски полуостров. Европскиот совет, кој ги
Свет

Гибралтар го вакцинираше целото возрасно население

А1он
Малата британска територија Гибралтар е прва во светот што ги вакцинира против коронавирусот сите возрасни лица што покажале интерес за вакцинација. Ова го потврди британскиот
Свет

Шпанија и Британија постигнаа начелен договор за Гибралтар

А1он
Лондон и Мадрид постигнаа „начелен договоро“ за Гибралтар со кој ќе се овозможи слободно движење на границата помеѓу Шпанија и британската енклава, изјави денеска шефицата
Свет

САД побараа да се задржи ирански танкер во Гибралтар

А1он
Американското Министерство за правда побара ирански танкер да биде задржан откако Гибралтар се откажа од случајот против екипажот на товарниот брод Грејс 1, запленет во