germanija

Свет

Шмит: Денес на сцена се животинскиот капитализам, исламизам, социјализам

А1он
Зборувајќи за актуелните проблеми во светскиот банкарски сектор, поранешниот германски канцелар Хелмут Шмит, изјави дека денес на сцена е “животинскиот капитализам”. – Покрај него, тука
Свет

Меркел ја откажа посетата на Тунис. Стравува за безбедноста

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел ја откажа својата посета на Тунис, предвидена за почетокот на октомври, објави еден од нејзините советници. Германските медиуми објавуваат како зад
Економија

Расте невработеноста во Германија и Франција

А1он
Веќе шест месеци бројката на невработени во Германија расте. Бројот на невработени кои германските статистичари го заокружуваат на 2,9 милиони, во август само за еден
Свет

Меркел: Еврозоната не треба да брза со создавањето на банкарска унија

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел денеска оцени дека еврозоната не треба да брза со создавањето на банкарска унија, во време кога има се појасни сигнали дека
Економија

Вестервеле: Постојат знаци дека ЕУ излегува од должничката криза

А1он
Германскиот министер за надворешни работи Гвидо Вестервеле изјави дека постојат знаци кои покажуваат дека ЕУ излегува од должничката криза, но треба да се одржи сегашниот