germanija

Свет

Германската полиција откри 600 гранати во стан во Тирингија

А1он
Германската полиција пронајде околу 600 гранати од руско производство во станот на еден жител на германската федерална држава Тирингија, објавија локалните медиуми. Полицајците извршиле претрес
Економија

Германија подготвена за приватизација

А1он
Германската Влада размислува за можноста за повлекување на уделот на својот капитал од големите германски претпријатија, додека Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) очекува од Берлин примена
Свет

Германскиот претседател вети поддршка за Авганистан, но бара итни реформи

А1он
Германскиот претседател Јоаким Гаук на Авганистанците им вети поддршка од неговата земја по повлекувањето на странските армии во 2014 година, но инсистира на натамошни реформи во земјата,
Свет

Истражување: Две децении по обединувањето Германците се уште се чувствуваат поделени

А1он
Мнозинството Германци од источниот дел ги сметаат своите западни сонародници за арогантни и материјалисти, покажува истражување, што ги открива разликите во менталитетот меѓу Источна и
Свет

Распоредувањето ракети „Патриот“ во Турција може да доведе до светска војна

А1он
Распоредувањето ракети „Патриот“ на границата на Турција со Сирија може да доведе до светска војна, што ќе ја загрози и Европа, изјави началникот на Генералштабот
Свет

Меркел e воздржан оптимист за 2013 година, пред се, заради забавување на растот во Германија

А1он
Германскиот канцелар Ангела Меркел 2013 година ја очекува со оптимизам, но воздржан, заради забавување на економскиот раст во Германија, изјави таа во своето неделно видео