germanija

Свет

Суд во Германија одби да прогласи уставна десничарска партија

А1он
Највисокиот суд во Германија денеска отфрли барање на германската десничарска партија Национална демократска партија да биде призната со уставот. Според германски медиуми, партијата наводно поднела
Свет

„Шпигел“: Германија може да го блокира присоединувањето на Бугарија и Романија во Шенген

А1он
Доколку е неопходно Германија ќе го блокира присоединувањето на Бугарија и Романија во Шенген зоната, изјави шефот на германската дипломатија Ханс-Петер Фридрих во интервју за
Свет

„Шпигл“: Отровната пченка е од Србија

А1он
Германскиот весник „Шпигл“ напиша дека во Долна Саксонија се откриени најмногу 10 илјади тони контаминирана пченка која пристигна од Србија,а се користи како сточна храна.
Свет

Германски пратеник ја повика Италија да ја напушти еврозоната

А1он
Пратеникот од Христијанско-демократската унија на германскиот канцелар Ангела Меркел, Клаус Петер Вилш ја повика денеска Италија да ја напушти еврзоната, доколку не може да ги
Свет

Германец го силувал својот син, а снимките ги објавил на интернет

А1он
[staff name=”Елена Георгиевска” position=”Автор”][/staff]Германската сојузна криминалистичка служба во среда, уапси 33-годишен маж од Саксонија, кој е осомничен дека го злоставувал својот син. Уапсениот сопственото дете
Свет

Нов скандал со храна: Свинско месо во швајцарските и германски кебапи

А1он
Лаборатории во Германија и Швајцарија открија дека во кебапи, кои главно ги јадат муслимани, има траги од свинско месо. Швајцарската лабораторија пронајде свинско месо во