germanija

Свет

ФОТО: Во пожар во Германија загинаа 14 хендикепирани лица

А1он
Во пожар во работилница во која работеле хендикепирани лица на југозапад на Германија, погинаа 14 и повредени се уште седум лица, јавија германските медиуми. Неколку
Свет

„Bild“: Германија ќе ги зголемува пензиите во следните четири години

А1он
Германската Влада планира во следните четири години значително да ги зголеми пензиите, објави „Bild“. Весникот не напоменувајќи за извор на веста, тврди дека се очекува
Свет

Меркел верува во подобра иднина на медиумите во државата

А1он
Германскиот канцелар Ангела Меркел преку видео порака изрази поддршка за печатените медиуми од каде во изминатите денови пристигнуваат информации за банкрот на угледни дневни весници. –
Македонија

Германски пратеници: Штетна е злоупотребата на популизмот и националните теми во Македонија

А1он
Претседателот на СДСМ, Бранко Црвенковски имаше одвоени и заеднички работни средби со   пратеници на СПД во Бундестагот,  Гернот Ерлер, Јосип Јуратовиќ, Дитмар Нитан и Ута
Свет Спорт

Германското обвинителство покрена истрага против салутирањето на Манџукиќ

А1он
Иако хрватскиот фудбалер Марио Манџукиќ, кој настапува за Баерн, демантираше дека на мечот против Нирнберг „салутирал“ во чест на генералите, сепак германското обвинителство ќе покрене
Регион

Германија: Отпишувањето на грчкиот долг е незамисливо

А1он
Германија вчера повтори дека остро се спротиставува на отпишување на дел од грчкиот долг, кој е во нејзина сопственост, истакнувајќи дека тоа е незамисливо. Берлин предупреди
Свет

Седум загинати во сообраќајна несреќа во Германија

А1он
Седумина  загинаа, а петмина се повредени во денешната сообраќајна несреќа која се случи во југозападна Германија. Причина за несреќата е густата магла. Несреќата се случила