germanija

Регион

Шојбле: Грција нема да банкнотира

А1он
„Грција нема да банкротира“, уверува  германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле. Шојбле предупредува,   доколку Атина ја напушти еврозоната, тогаш тоа може да и наштети не
Свет

Се проширува најголемиот германски аеродром

А1он
Франкфуртскиот аеродром, кој е најфреквентен во Германија, го отвори денеска новиот, проширен терминал, со цел да го зголеми својот капацитет за шест милиони патници годишно.
Свет

Шмит: Денес на сцена се животинскиот капитализам, исламизам, социјализам

А1он
Зборувајќи за актуелните проблеми во светскиот банкарски сектор, поранешниот германски канцелар Хелмут Шмит, изјави дека денес на сцена е “животинскиот капитализам”. – Покрај него, тука