germanija

Свет

Меркел: И ЕУ и Велика Британија да бидат подготвени на компромис

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека Германија е подготвена за разговор за британските желби, но додаде дека ЕУ и Велика Британија мораат да бидат
Свет

Меркел и Оланд задоволни од германско-француското пријателство

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Франсоа Оланд денеска изразија задоволство од германско-француското пријателство и на заедничката прес-конференција зборуваа за исклучително блиските односи меѓу
Свет

Париз и Берлин одбележуваат 50-годишнина од помирувањето

А1он
 Франција и Германија денеска одбележуваат 50-годишнина од потпишувањето на договорот, што беше основа за помирување на поранешните непријатели и создавање на денешната ЕУ. Германските и
Свет

Шојбле: Германија веќе не сака да е голема сила во надворешната политика

А1он
Германија веќе не сака да е голема сила во надворешната политика, призна германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле во интервју за германскиот весник „Ханделсблат“, цитиран
Свет

Во Турција се очекува да пристигне брод од Германија со два ракетни комплекси „Патриот“

А1он
Во турското пристаниште Искендерун денеска се очекува да пристигне брадот со два ракетни комплекси Патриот од Германија , испратени од НАТО за да и се
Свет

Владејачката коалиција на Меркел ги загуби изборите во Долна Саксонија

А1он
Германската опозиција на левиот центар освои минимална предност пред коалицијата на канцеларката Ангела Меркел на вчерашните избори во Долна Саксонија, и на тој начин и нанесе
Свет

Блокиран аеродромот во Франкфурт

А1он
Франкфуртскиот аеродром привремено е блокиран поради замрзнатиот дожд, која предизвика откажување на сите летови, соопштено е вечерва на аеродромот. Повеќе стотици летови се откажани бидејќи